Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following balanced chemical reaction to answer the following: Fe_2O_3(s)

ID: 484125 • Letter: U

Question

Use the following balanced chemical reaction to answer the following: Fe_2O_3(s) + 3CO(g) rightarrow 2Fe(l) + 3CO_2(g) a. Determine the mass of iron produced when 5.60 kg of iron(III) oxide are reacted. b. Determine the mass of carbon monoxide are reacted when 10.6 kg of carbon dioxide are produced. c. Determine the mass of iron(III) oxide reacted when 10070 L of carbon dioxide is produced (density = 1.96 g middot L^-1) d. Determine the volume of carbon dioxide produced when 560 kg of iron is also produced. e. Determine the volume of carbon dioxide produced when 560 kg of iron(III) oxide is reacted. f. Determine the volume of carbon monoxide reacted when 1000 L of carbon dioxide produced (density of CO = 1.25 g moddot L^-1) g. Determine the volume of carbon monoxide reacted when 14.5 kg of iron is produced. h. Determine the volume of carbon monoxide reacted when 14.5 kg of iron(III) oxide is also reacted. i. Determine the number of carbon dioxide molecules produced w

Explanation / Answer

A) 1 mole Fe2O3 produced 2 mole Fe

i.e 160g iron(III) oxide produced 112g Fe

So 5.6 kg would produce=3.92Kg Fe

B) 3 moles CO2 produced by 3 moles CO

i.e 132g CO2 produced by 84g CO

So 10Kg CO2 would be produced by:-6.36Kg CO

C) 3 moles CO2 produced by 1 mole iron oxide

i.e 132g CO2 produced by 160g iron oxide

Given mass of CO2:- volume×density=10070×1.6g=16.1Kg

16.1 Kg CO2 would be produced by:-19.5Kg iron oxide

D)moles of Fe produced=56000/112=500

Moles of CO2:-500×3/2=750

Volume of CO2:- 750×22.4=16800L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote