A sheet of steel has a thickness of 2 mm, it also has nitrogen atmospheres on bo
ID: 483898 • Letter: A
Question
A sheet of steel has a thickness of 2 mm, it also has nitrogen atmospheres on both sides at 1200C and is permitted to achieve a steady-state diffusion condition. The diffusion coefficient for nitrogen in steel at this temperature is 6.6X10-11 m2/s, and the diffusion flux is (kg/(m2-s)) = 3.41E-07. Also, it is known that the concentration of nitrogen in the steel at the high-pressure surface is 5.9 kg/m3. How far into the sheet from this high-pressure side will the concentration be 2.5 kg/m3? Assume a linear concentration profile. (Answer in 0.00 mm) Write all Engineering Notation to the tenth place only.
Explanation / Answer
Flux= D*(CA1-CA2)/Z
Z= thickness, needs to be calculated, CA1= 5.9 kg/m3, CA2= 2.5 kg/m3, Flux= 3.41*10-7 Kg/m2.s and D= 6.6*10-11 m2/s
3.41*10-7 = 6.6*10-11*(5.9-2.9)/Z
Z= .000581 m = 0.581 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.