A share of stock is now selling for $110. It will pay a dividend of $8 per share
ID: 2771234 • Letter: A
Question
A share of stock is now selling for $110. It will pay a dividend of $8 per share at the end of the year. Its beta is 1. What do investors expect the stock to sell for at the end of the year? Assume the risk-free rate is 4% and the expected rate of return on the market is 15%. (Round your answer to 2 decimal places.)
A share of stock is now selling for $110. It will pay a dividend of $8 per share at the end of the year. Its beta is 1. What do investors expect the stock to sell for at the end of the year? Assume the risk-free rate is 4% and the expected rate of return on the market is 15%. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Cost of equity =Rf +beta(market return -Rf)
= 4 + 1 (15 -4)
= 4 + 1 *11
= 4 +11
= 15%
current selling price =dividend /(cost of equity-g)
110 = 8 / (.15- g)
.15-g = 8/110
.15- g = .07273
.15- .07273 = g
g = .0773 or 7.73%
D2 = 8 (1 + .0773) = 8.6184
Price at end of 1 year =D2 /(Cost -g)
= 8.6184 / (.15- .0773)
= 8.6184 / .0727
= $ 118.55 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.