A gaseous-s mixture of 2 (by volume) acetone and 4% ethanol in air is at 25^degr
ID: 481525 • Letter: A
Question
A gaseous-s mixture of 2 (by volume) acetone and 4% ethanol in air is at 25^degree C and a pressure of 1 aim. Data Acetone (C_3H_60) has Delta h_c = - 1786 kj/g mol Ethanol has Delta h_c = 1232 kJ/g mol Atomic weights: H = 1 mole. C = 12 moles. 0=16 moles aim N = 14 moles Specific heats. c, i = 1 kJ/kg K. constant for each species For a constant pressure reaction, calculate the partial pressure of the oxygen in the product mixture. Determine the adiabatic flame temperature of this mixture. If this mixture was initially at 400^degree C. what will the resultant adiabatic flame temperature be?Explanation / Answer
Answer (a). 32 bar
Answer (b). 2500 Deg C
Answer (c). it will be the same as flame temperature ie 2500 Deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.