An average size person has about 5.0 liters of blood, which circulates through t
ID: 479932 • Letter: A
Question
An average size person has about 5.0 liters of blood, which circulates through the system in about 1 minute. Each liter of blood can carry 0.20 L of oxygen, measured at T=273 K and P=1.0 atm. Calculate the potential number of oxygen molecules transported from the lungs per minute in the blood.
An average size person has about 5.0 liters of blood, which circulates through the system in about 1 minute. Each liter of blood can carry 0.20 L of oxygen, measured at T=273 K and P=1.0 atm. Calculate the potential number of oxygen molecules transported from the lungs per minute in the blood.
Explanation / Answer
total vol of O2 transported - 5*0 * 0.20 L = 1L i.e 1 L of O2 transported per minut through 5L of blood.
According to STP, at 273K, and 1 atm, 22.4L of gas equal to 1 mole or 6.023*1027 molecules or atoms.
if 22.4 L equals 6.023*1027
then 1L equals ?
no of O2 molecules = 6.023*1027 / 22.4 = 0.2687 * 1027 or 26.87*1025
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.