Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An average stick has a mass of 3.60 kg is 127 cm long and it\'s center of mass i

ID: 1998287 • Letter: A

Question

An average stick has a mass of 3.60 kg is 127 cm long and it's center of mass is exactly in the the center of the stick. A 5.0 N force which makes an angle of 30 deg with the stick is applied to it at a point 25.0 cm from the left hand end pointing upwards and right, while a downward 3.00 N force is applied perpendicular to the stick @ a pt 10.0 cm from the right hand end.
A) when the stick is horizontal, find the net torque on the stick about an axis through the left hand end of the stick
B) find the moment of inertia of this stick about an axis through the left hand end of the stick
Show work and formulas used!! An average stick has a mass of 3.60 kg is 127 cm long and it's center of mass is exactly in the the center of the stick. A 5.0 N force which makes an angle of 30 deg with the stick is applied to it at a point 25.0 cm from the left hand end pointing upwards and right, while a downward 3.00 N force is applied perpendicular to the stick @ a pt 10.0 cm from the right hand end.
A) when the stick is horizontal, find the net torque on the stick about an axis through the left hand end of the stick
B) find the moment of inertia of this stick about an axis through the left hand end of the stick
Show work and formulas used!!
A) when the stick is horizontal, find the net torque on the stick about an axis through the left hand end of the stick
B) find the moment of inertia of this stick about an axis through the left hand end of the stick
Show work and formulas used!!

Explanation / Answer

Here,

m = 3.60 Kg

L = 127 cm = 1.27 m

F = 5 N

theta = 30 degree

A) for the net torque on the stick

net torque on the stick = -3.6 * 9.8 * 1.27/2 - 3 * (1.27 - 0.10) + 5 * 0.25 * sin(30)

net torque on the stick = -25.3 N.m

B)
for the moment of inertia of rod through left end

moment of inertia of rod through left end = M * L^2/3

moment of inertia of rod through left end = 3.6 * 1.27^2/3

moment of inertia of rod through left end 1.94 Kg.m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote