Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 flask at 65 degree C and contains 0.

ID: 479278 • Letter: H

Question

Hydrogen and oxygen gas are mixed in a 7.75 flask at 65 degree C and contains 0.472 grams of hydrogen and 4.68 grams of oxygen. Calculate the partial pressures of oxygen and hydrogen in the flask Calculate the total pressure as well Magnesium metal (0.100 mol)and a volume of aqueous hydrochloric acid that contains 0.400 mol of HCl are combined and react to completion as shown below. Calculate the volume of hydrogen gas produced in liters at STP conditions. Mg(s) + 2HCl (aq) rightarrow MgCl (aq) +H_2(g) (R = 0.08206 L middot atm/K middot mol)

Explanation / Answer

Ans 1. Number of moles of H2 = mass of substance/molar mass

                                             = 0.472/2 = 0.236

Number of moles of O2 = mass of substance/ molar mass

                                  =4.68/32 = 0.146

Temperature = 650 C = 338K    Volume= 7.75L

We know from ideal gas equation P=nRT/V

For H2 partial pressure p1 = nRT/V = 0.236 x 0.0821 x 338/7.75

                                       = 0.84 atm

For O2 partial pressure p2 = nRT/V = 0.146 x 0.0821 x 338 /7.75

                                       =0.522 atm

Total pressure= p1 + p2

                      = 0.84+0.522 =1.362 atm

Ans 2. For ideal gas condition

P= 1atm , n=1 ,R=0.0821 , T=273

V= nRT/P

=1 x 0.0821 x 273 / 1

=22.411 L

Now, The balanced equation is

Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2

Given moles of Mg = 0.1 mol

Since the equation is balanced

therefore 1 mol of Mg gives 1 mol of H2

0.1 mol of Mg = 0.1 mol of H2

We proved above for STP

1 mol of ideal gas has volume=22.411L

0.1 mol of H2 = 22.411 x 0.1 =2.24 L of H2

Therefore Volume of H2 at STP=2.24L