Provide complete solutions for full credit. Please place your final answers in t
ID: 477921 • Letter: P
Question
Provide complete solutions for full credit. Please place your final answers in the boxes provided. What volume (in liters) of N_2O_5 gas 25.0 degree C and 0.768 atm is required to produce 200 g of LiNO_3 by its reaction with excess Li_2O as shown below, assuming a reaction yield of 100% N_2O_3(g) + Li_2O(s) rightarrow 2 LiNO_3(s) A 1.0 L flask containing 140.0 g of SO_3 is allowed to come to equilibrium at 850 degree C via the reaction: 2So_3(g) O_2(g) + 2SO_2(g) K = 5.7 times 10^6 (at 850 degree C) How many grams of SO_2 are produced upon reaching equilibrium?Explanation / Answer
Question 11
Balanced equation:
N2O5(g) + Li2O(s) = 2 LiNO3(s)
200 gm LiNO3 = 200/ 68.94 = 2.9 mol
to get 2.9 mol of LiNO3 we should have 1.45 mol of N2O5 according to the above equation.
Let us calculate the volume of N2O5
PV =nRT
P = 768 mmHg = 1.01 atm
V= ?
n= 1.45 mol
R = gas constant = 0.0821 L atm K-1 mol-1
T = 298 K
V = 1.45 x 0.821 x 298 / 1.01 = 35.12 Liter
Hence 35.12 liter of N2O5 have been used
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.