A 300.0 mL volume of a 0.10 M stock solution of Cu+2 is to be prepared using CuS
ID: 476255 • Letter: A
Question
A 300.0 mL volume of a 0.10 M stock solution of Cu+2 is to be prepared using CuSO4. 5H2O (molar mass = 249.68 g/mol).
(a) How many grams of CuSO4. 5H2O must be measured for the preparation?
(b) Describe the PROCEDURE for the preparation of the solution using 0.1 M HNO3 as a diluent.
(c) A 5.00 mL pipet transfers the Cu+2 stock solution to a 100.0 mL volumetric flask that is then diluted “to the mark” of the volumetric flask with 0.1 M HNO3 . What is the molar concentration of the diluted Cu+2 solution?
Explanation / Answer
a) the volume of solution = 300mL
concentration of stock solution = 0.1 M
molarity = Mass of solute / Molecular weight of solute X volume of solution in litres
0.1 = Mass / 249.68 X 0.3
Mass of copper sulphate used for preparation = 0.1 X 249.68 x 0.3 = 7.49 grams
b) We will weight 7.49 grams of copper sulphate using electronic balance.
Will take the salt in a volumetric flask of 300mL
We will add 300mL of HNO3 to it to get the desired solution
c) Iniital concentration = 0.1 Molar
Initial volume taken = 5mL
Final concentration = ?
Final volume = 100mL
Equating the moles
Initial volume X initial concentration = final volume X final concentration
Final concentration = 5 X 0.1 / 100= 0.005 Molar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.