Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An underground storage tank (UST) leaks gasoline into an aquifer, which, forms a

ID: 475738 • Letter: A

Question

An underground storage tank (UST) leaks gasoline into an aquifer, which, forms an LNAPL on the surface. Given the data in the table below and knowing that the average MW of gasoline is 90 g/mol, calculate the concentration of benzene, toluene, ethylbenzene, and xylene in the aquifer. Assume that enough time has gone by that the dissolution of the constituents has reached equilibrium conditions. The table below presents the % by weight of these chemicals, their molecular weights, and theoretical aqueous solubility,

Explanation / Answer

Concentration in aquifier

C=x*S

Cben = 0.03*1780 = 53.4 mg/L

Ctol = 0.15*525 =78.75 mg/L

Ceb = 0.05*1527.6 mg/L

Cxy =0.3*168 =50.4 mg/L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote