An unbalanced baton consists of a 50-cm-long uniform rod of mass 210 g. At one e
ID: 1541563 • Letter: A
Question
An unbalanced baton consists of a 50-cm-long uniform rod of mass 210 g. At one end there is a 10-cm-diameter uniform solid sphere of mass 570 g, and at the other end there is a 8.0-cm-diameter uniform solid sphere of mass 830 g. (The center-to-center distance between the spheres is 59 cm.) Where, relative to the center of the light sphere, is the center of mass of this baton? cm If this baton is tossed straight up (but spinning) so that its initial center of mass speed is 10.0 m/s, what is the velocity of the center of mass 1.5 s later? magnitude m/s direction downward What is the net external force on the baton while in the air? N What is the baton's acceleration 1.5 s following its release? magnitude m/s^2 direction downward Use the definition of center of mass to calculate it. Apply constant-acceleration kinematics to the baton to predict its motion.Explanation / Answer
Xcm = (m1x1cm + m2x2cm + m3x3cm)/(m1+m2+m3)
Xcm = (570 * 0 + 210*30 + 830 * 59) / 570 + 210 + 830
Xcm = 34.33 cm
part b )
v = u - gt
v = 10 - 9.8 * 1.5 = -4.7 m/s
downwards
part c )
F = mg
1g = 10^-3 kg
Fnet = (m1+m2+m3)*9.8 = 15.778 N
part d )
9.8 m/s^2 ( equal to g becuase baton acts like a point )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.