a) Write the balanced chemical equation for the complete combustion of 1 mole of
ID: 473918 • Letter: A
Question
a) Write the balanced chemical equation for the complete combustion of 1 mole of liquid methanol (CH3OH) to carbon dioxide (CO2 (g)) and water (H2O(g)).
(b) Using the data given, calculate the standard heat of reaction (combustion) when methanol is completely burned in air.
Data: Delta H0f H2O(gas) = -242.1KJ/mol, delta H of CO2(gas) = -39308KJ/mol, delta H of CH3OH(l) = - 238.7kj/mol
(c) using the answer obtained in (b) and the data given below, calculate the standard heat of reaction (combustion) of methonal at 300 degree C.
Data: Mean specific heat capacities over the range 25 degree C to 300 degree C for CO2 = 32.0 J mol-1K-1 , H2O(g) 36.5J mol-1 K-1, O2 = 30.0J/mol/K, CH3OH(l) = 50 J/mol/K
(d) (i) using the answer from (b) calculate a value for the heat of reaction of methanol at constant volume, Take R = 0.0083KJ/mol/K
(ii) give one instance where the heat of reaction at constant volume my be required rather than the one at constant pressure.
Explanation / Answer
a]
2CH3OH + 3O2 ------> 4H2O + 2CO2
b]
delta Hrxn = delta H of products - delta H of reactants
delta Hrxn = [4*delta H of H2O + 2*delta H of CO2] - [3*delta H of O2 + 2*delta H of CH3OH)
delta Hrxn = -1277.16 KJ
c]
delta H rxn at 300 Kelvin is
delta Hrxn (300) = delta Hrxn(298K) + [ Cp*dT]300298
Substitute the values .....U will get the answer [ Cp values are given ]
d]
At constant VOlume
delta Hrxn = Change in internal energy [ delta E]
delta H = delta E + delta n*RT
delta n = No of products - no of reactants
delta n = 6-5 = 1
We already given R value and T is 298 K
delta E = -1277.16 + 0.0083*298 = -1274.6866 KJ
So enthalpy is -1274.6866 KJ
b]
During sublimation
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.