Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Aholt Corporation makes 53,000 units per year of a part it uses in the products

ID: 468689 • Letter: A

Question

Aholt Corporation makes 53,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows:

An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $67.00 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make the part could be used to make more units of a product that is in high demand. The additional contribution margin on this other product would be $424,000 per year.

If the part were purchased from the outside supplier, all of the direct labor cost of the part would be avoided. However, $28.40 of the fixed manufacturing overhead cost being applied to the part would continue even if the part were purchased from the outside supplier. This fixed manufacturing overhead cost would be applied to the company's remaining products.

What is the maximum amount the company should be willing to pay an outside supplier per unit for the part if the supplier commits to supplying all 53,000 units required each year? (Do not round intermediate calculations.)

$60.30 per unit

$8.00 per unit

$88.70 per unit

$80.70 per unit

Aholt Corporation makes 53,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows:

Explanation / Answer

Maximum amount the company should be willing to pay

= (Additional cost + additional contribution margin)/ no of products manufactured

No of products manufactured = 53,000 units per year

additional contribution margin = $424,000 per year

Additional cost = Avoidable outlay cost * No of units manufactured

Avoidable outlay cost = Direct materials + Direct labor  + Variable manufacturing overhead + Avoidable Overhead

Direct materials = $17.80

Direct labor = 25.30

Variable manufacturing overhead = 5.10

Avoidable Overhead = 32.50 - 28.40 = 4.1

Avoidable outlay cost = 17.80 + 25.30 + 5.10 +  4.1 = 52.3

Additional cost = 52.3 * 53000 = 2771900

Maximum amount the company should be willing to pay = (2771900 + 424,000 )/53000

= 3195900/53000 = $60.3 per unit

Maximum amount the company should be willing to pay = $60.3 per unit

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote