Agrigrow is to purchase a tractor for over-the-road hauling for $90,000. It is e
ID: 1247168 • Letter: A
Question
Agrigrow is to purchase a tractor for over-the-road hauling for $90,000. It is expected to be of use to the company for 6 years, after which it has a salvage value for $4,000. Transportation cost savings are expected to be $63,000 per year, including fuel, maintenance, insurance, and the like. The company's marginal tax rate is 40 percent, and MARR is 10 percent on after-tax cash flows. Suppose that, to Agrigrow's surprise they dispose of the tractor at the end of the fourth year for $6,000. Develop tables to determine the ATCF for each year after tax PW, AW, and IRR after only 4 years.Explanation / Answer
Hi, If you like my answer rate me lifesaver first...that way only I can earn points. Thanks Savings = $63000 Depreciation each year = 14333.33 Net income each year after tax= (savings - depreciation )* (1-tax) = $29200 After tax cash flow each year = net income + depreciation = $43533.33 At the end of 4 year after tax cash flow = $43533.33 + 6000 * (1-0.6) = $47133.33 IRR = 34%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.