3.1. A population of 500 humans is examined for the frequency of a recessive phe
ID: 46304 • Letter: 3
Question
3.1. A population of 500 humans is examined for the frequency of a recessive phenotype called RED nails. The population is in Hardy Weinberg equilibrium. Homozygotes for the dominant allele and heterozygotes have RED fingernails. Homozygotes for the recessive allele have WHITE fingernails. It is found that 400 of the individuals are RED nailed. Which of the following is incorrect?
a. The frequency of WHITE individuals in the population is 0.2
c. The frequency of WHITE individuals in the next generation will be 0.2.
d. The frequency of RED individuals in the next generation will be 0.8
d. The allele frequency of the recessive allele is 0.2
e. All of the above are correct
3.2. What is the carrier frequency for a recessive disorder in a large population in Hardy Weinberg equilibrium where the disorder occurs in 4% of the population.
a. 0.32
b. 0.2
c. 0.64
d. 0.8
e. Cant determine the answer because there is not enough information.
3.3. In a population of 1000 humans suppose that 90 are Rh-. How many individuals are RH+ homozygotes?
a. 0.70
b. 0.49
c. 0.30
d. 0.42
e. 0.21
3.4. You are monitoring a large population of humans for the frequency of a recessive deleterious allele. The population size for every generation you monitor is greater than 100 million. When you start monitoring the allele frequency of the deleterious recessive (at the first generation) you see that it is at 15% (q=0.15). You monitor the population for 1000 generations and you find that at the end of the survey the recessive deleterious is now at 1% (q=0.01). Which of the following is the most likely explanation for your observations?
a. Genetic drift was responsible for the near elimination of the recessive allele
b. The recessive allele mutated back to the dominant allele in most individuals
c. The population was inbreeding
d. The population was in Hardy Weinberg equilibrium
e. Natural selection was responsible for the near elimination of the recessive allele
Explanation / Answer
3.1
The frequency of heterozygotes (Red nailed) = 400/500 = 0.8
The frequency of homozygotes (white nailed) = 1 - 0.8 = 0.2
The frequency of alleles is in Hardy - Weinberg equilibrium and hence all the above options are correct. Option e
3.2
The homozygote recessive frequency of disorder = 4/100 (q2) = 0.04
The homozygote dominant frequency (p2) = 0.96
The carriers frequency (2pq) = 2(0.2)(0.98) = 0.3
The option a is correct.
3.3
The frequency of Rh- individuals (q2 ) = 90/1000 = 0.09 or 0.3 (q)
The frequency of Rh+ individuals (p) = 1-q = 1-0.3 = 0.7. Option a is correct.
3.4
Genetic drift was responsible for the near elimination of the recessive allele. Option a is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.