A company that produces pleasure boats has decided to expand one of its lines. C
ID: 461761 • Letter: A
Question
A company that produces pleasure boats has decided to expand one of its lines. Current facilities are insufficient to handle the increased workload, so the company is considering three alternatives, A (new location), B (subcontract), and C (expand existing facilities).
Alternative A would involve substantial fixed costs but relatively low variable costs: fixed costs would be $275,000 per year, and variable costs would be $520 per boat. Subcontracting would involve a cost per boat of $2,560, and expansion would require an annual fixed cost of $60,000 and a variable cost of $1,060 per boat.
Find the range of output for each alternative that would yield the lowest total cost. (Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round your answers to the nearest whole number.)
A company that produces pleasure boats has decided to expand one of its lines. Current facilities are insufficient to handle the increased workload, so the company is considering three alternatives, A (new location), B (subcontract), and C (expand existing facilities).
Alternative A would involve substantial fixed costs but relatively low variable costs: fixed costs would be $275,000 per year, and variable costs would be $520 per boat. Subcontracting would involve a cost per boat of $2,560, and expansion would require an annual fixed cost of $60,000 and a variable cost of $1,060 per boat.
Explanation / Answer
Given Information
About the alternatives:
A –
Fixed cost (FC) = $ 275000/ yr
Variable cost (VC) = $ 520 per boat
B –
Sub contracting cost = $ 2560 per boat
C –
Fixed cost (FC) = $ 60000/ yr
Variable cost (VC) = $ 1060 per boat
To find out the range of output
Find out the point of intersection of any two alternatives by equating the total cost.
TC (A) = TC (B)
275000 + 520 Q = 2560 Q
Q = 135 and cost at this point = $ 345600
TC (B) = TC (C)
2560 Q = 60000 + 1060 Q
Q = 40 and cost = $ 102400
TC (A) = TC (C)
275000 + 520 Q = 60000 + 1060 Q
Q = 398 and cost = 481880
Now with the help of Cross over charts,
The range is
0 -40 volume = Alternative B
40 – 398 Volume = Alternative C
More than 398 volume = Alternative A
(b) Which alternative will result min cost at 210 volume
TC (A) = 275000 + 520 X 210 = $ 384200
TC (B) = 2560 X 210 = $537600
TC © = 60000 + 1060 X 210 = $282600
Alternative C will result minimum cost.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.