A company that manufactures pitot tubes for commercial jet aircraft uses the str
ID: 2585478 • Letter: A
Question
A company that manufactures pitot tubes for commercial jet aircraft uses the straight line method to track depreciation on their books. Newly acquired lathes cost $310,000, and have a 5-year life and a $10,000 salvage value. Determine the depreciation charge for year 3 and the book value after year 3.
Question 2 options:
Year 3 depreciation charge = $186,000, Book Value = $124,000
Year 3 depreciation charge = $62,000, Book Value = $124,000
Year 3 depreciation charge = $180,000, Book Value = $130,000
Year 3 depreciation charge = $60,000, Book Value = $130,000
Year 3 depreciation charge = $186,000, Book Value = $124,000
Year 3 depreciation charge = $62,000, Book Value = $124,000
Year 3 depreciation charge = $180,000, Book Value = $130,000
Year 3 depreciation charge = $60,000, Book Value = $130,000
Explanation / Answer
Depreciation per year=(Cost-Salvage value)/USeful life
=(310,000-10,000)/5=$60,000
Hence book value after year 3=310,000-(60,00*3)=$130,000
Hence the correct option is D.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.