2. Harkin Electronics is planning its production next quarter for its two produc
ID: 454884 • Letter: 2
Question
2. Harkin Electronics is planning its production next quarter for its two product lines, relays and capacitors. Profit contribution is $250 for a case of relays and $200 for a case of capacitors. The company uses three resources to produce its product. Labor, stamping capacity and testing capacity. Next quarter 80,000 hours of labor will be available; a case of relays requires 200 hours of labor and a case of capacitors require 150. The company has two stamping machines each are available for 800 hours next quarter, and a case of relays requires 4 hours on the stamping machine and a case of capacitors require 2 hours. Relays require 5 hours on the testing machine and capacitors require 3 hours. The testing machine will be available for 2,000 hours next quarter. The company has outstanding orders for 500 relays. Formulate as a linear programming problem.
Explanation / Answer
Maximize=Profit
Z=$250x1+$200x2
Subject to the constraints
200x1+150x2<80,000
4x1+2x2<800
5x1+3x2< 2,000
x1,x2>0
fill out outstanding order
37,500x1+600x2+1500x3<500-200 outstanding order filled out capacity
x1+x2+x3<300
Explanation.
per relay (250/2)125* 300=$37,500
per relay(4/2)2 *300=$600
Relay=5*300=1500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.