2. Given the following reaction between iron(II) with permanganate ion in an aci
ID: 934659 • Letter: 2
Question
2. Given the following reaction between iron(II) with permanganate ion in an acidic solution. Which atoms experience a change in oxidation number? Identify which compound is reduced (oxidising agent) and which compound is oxidized. (reducing agent) 3. Calculate the grams of iron ion present in 12.5 mL of a solution that required 2.20 mL of 0.02115 M KMnO4 in a titration going to a fait pink endpoint. 4. In acid-base titration an indicator is added. Why is an indicator not used in the redox titrations from this experiment?Explanation / Answer
2)
5Fe+2 + MnO4- + 8H- ----> 5Fe+3 +Mn-2 + 4H2O
Atoms changing oxidation number:
Fe+2 to Fe+3
Mn+7 to Mn-2
H-1 to H+1
Mn(7+) is reduced to Mn2+
Fe+2 is being oxidized
the oxidizing agent is MnO4-1
The reducing agent is Fe2+
3) Grams of Iron in of solution required
V1 = 1.25 ml
V2 = 2.20 ml
M2 = 0.02115 KMn4O
From the previous exercise:
5 mol of Fe+2 react with 1 mol of MnO4-
Therefore
Moles of MnO4- = M2*V2
moles = M2*V2 = 2.25 ml * 0.02115 = 0.0475 mmol of MnO4-
We need 5 moles of for every 1 mol of MnO4- therefore, 5x(0.0475) = 0.2375 moles of Fe+2
Since MW of Fe = 55 g/gmol then
mol of Fe+2 = 55g/gmol * 0.2375 mol = 13.06 grams of Iron present in those1.25 ml
Mass of Iron = 13.06
3) In acid-base there is a change in pH and the indicator will change of color becaus bases/acids rarely change their color solution. In this case, the Mixture of solution will change by itself Mn4O- will change to pink (Mn-)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.