Martin Manufacturing has implemented several programs to improve its productivit
ID: 451080 • Letter: M
Question
Martin Manufacturing has implemented several programs to improve its productivity. They have asked you to evaluate the firm's productivity by comparing this year's performance with last year's. The following data are available:
Last Year
This Year
Output
10,500 units
12,100 units
Labor Hours
12,000
13,200
Utilities
$7,600
$8,250
Capital
$83,000
$88,000
Has Martin Manufacturing improved its productivity during the past year?
Last Year
This Year
Output
10,500 units
12,100 units
Labor Hours
12,000
13,200
Utilities
$7,600
$8,250
Capital
$83,000
$88,000
Explanation / Answer
Last year
Output per unit of labor hours = 10500/12000 = .875
Output per utility consumed = 10500/7600 = 1.3815
Output per unit of capital = 10500/83000 =.1265
This year
Output per unit of labor hours = 12100/13200 = .917
Output per utility consumed = 12100/8250 = 1.466
Output per unit of capital = 12100 / 88000 = .1375
% change in “Output per unit of labor hours” = (.917 - .875)/.875 = 4.8%
% change in “Output per utility consumed” = (1.466 – 1.3815)/1.3815 = 6.11%
% change in “Output per unit of capital” = (.1375 - .1265)/.1265 = 8.69%
Since there is a positive percentage increase in different types of measurements of productivity in this year’s performance. Thus, productivity has improved upon the last year.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.