The quarterly demand for a product(in units) is given below: Quarters: Q1 Q2 Q3
ID: 449965 • Letter: T
Question
The quarterly demand for a product(in units) is given below:
Quarters: Q1 Q2 Q3 Q4
Demand: 800 1100 1400 1500
Each unit of product requires 5 hours of labor. A worker works for 500 hours per.
quarter
Compute the number of workers required each quarter to meet demand?
No. of Workers, Q1 =
No. of Workers, Q2 =
No. of Workers, Q3 =
No. of Workers, Q4 =
Perform a rough-cut capacity planning analysis. Does the plant have the capacity to meet the total demand for the 4 quarters? Assume 6000 labor hours of capacity is available each quarter.
Qtr. 1 Qtr. 2 Qtr. 3 Qtr. 4 Total
Demand
(units)
Load
Labor hrs
Capacity
Labor Hrs.
Over/Under
Note: Over/Under = Capacity - Load.
What is your recommendation?
Explanation / Answer
No. of workers in Q1 = 800*5/500.....(800 units * 5 hours per unit / 500 hours per worker)
= 8 workers
Similarly, No. of workers in Q2 = 1100*5/500 = 11 workers
No. of workers in Q3 = 1400*5/500 = 14 workers
No. of workers in Q4 = 1500*5/500 = 15 workers
Capacity available per quarter = 6000 labor hours
i.e. (6000 / 500) workers = 12 workers
Formulae:
There are excess labor hours available in Q1 & Q2, whereas shortfall in Q3 & Q4, the sum of excess labor in Q1 & Q2 is exactly equal to the sum of labor shortfall in Q3 & Q4. Hence the capacity should be fully utilised in all quarters and the excess production in Q1 & Q2 can meet the excess demand in Q3 & Q4.
Qtr 1 Qtr 2 Qtr 3 Qtr 4 Demand (units) 800 1100 1400 1500 Load (labor hours) 4000 5500 7000 7500 Labor hours - capacity 6000 6000 6000 6000 Labor hours - (over / under) 2000 500 -1000 -1500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.