The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 956781 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 6.33-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCI(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb^3+(aq). The Sb^3+(aq) is completely oxidized by 27.6 mL of a 0.130 M aqueous solution of KBrO_3(aq). The unbalanced equation for the reaction is BrO_3^- (aq) + Sb^3+ (aq) right arrow Br^- (aq) + Sb^5+ (aq) (unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.Explanation / Answer
Balanced Equation :
Br+5 (aq) + 3Sb3+ (aq) -----------> Br- (aq) + 3Sb5+ (aq)
Millimoles of KBrO3 used = 27.6*0.13 = 3.588 mmoles
1 mole of KBrO3 oxidizes 3 moles of Sb3+.
So milli moles of Sb3+ neutralized = 3.588*3 = 10.764 mmoles
Atomic mass of antimony = 121.76 g/mol
amount of antimony = 121.76*10.764 g = 1.31 g
therefore % in the ore = (1.31/6.33) * 100 = 20.7%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.