A particular raw material is available to a company at three different prices, d
ID: 449784 • Letter: A
Question
A particular raw material is available to a company at three different prices, depending on the size of the order
Less than 100 pounds $ 25 per pound
100 pounds to 2,999 pounds $ 24 per pound
3,000 pounds or more $ 23 per pound
The cost to place an order is $60. Annual demand is 3,100 units. Holding (or carrying) cost is 20 percent of the material price.
What is the economic order quantity to buy each time, and its total cost? (Round your answers to the nearest whole number.)
Economic order quantity _____ pounds
Total cost $ _______
Explanation / Answer
D = 3100
Co = $60
H = 20% = 0.2
When C = $25
EOQ = Sqrt((2 * D * Co)/(H*C)) = Sqrt((2 * 3100 * 60)/(0.2*25)) = 272.7636
It is not the EOQ, As it does not lies in the range (0 – 100).
When C = $24
EOQ = Sqrt((2 * D * Co)/(H*C)) = Sqrt((2 * 3100 * 60)/(0.2*24)) = 278.3882 = 278 UNITS
It is the EOQ, As it lies in the range (100 - 2999).
Now Calculate the Total Cost for each cost level.
TC = (D* C) + ((D/Q)*Co) + (Q/2)*C*H))
When C = $24, Q = EOQ = 278
TC = (3100*24) + ((3100/278)*60) + ((278/2)*0.2*24) = $ 75736.26
When C = $23, Q = 3000
TC = (3100*23) + ((3100/3000)*60) + ((3000/2)*0.2*23) = $ 78262
Comparing total cost we get that
EOQ = 278 units
Total Cost = $ 75736.26 = $ 75736
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.