Problem 1 CPK: The specifications for a product are 6 mm +/- 0.1 mm. The process
ID: 448902 • Letter: P
Question
Problem 1 CPK: The specifications for a product are 6 mm +/- 0.1 mm. The process is known to operate at a mean of 6.05 with a standard deviation of 0.01 mm. What is the CPK for this process?
Problem 2 Defects: The housekeeping supervisor of a hotel has been concerned about the number defects in rooms recently cleaned. In order to evaluate the true magnitude of the problem the supervisor has selected a random sample of 20 rooms each over a ten week period. The number of rooms with defects are as follows:
Determine the center line, the upper and lower control limits
Explanation / Answer
1. USL= (6+0.1) = 6.1 mm
LSL = (6 – 0.1) = 5.9 mm
Mean(X) = 6.05
Standard deviation (= 0.01 mm
CPK = Min (CpU, CpL)
CpU = (USL- X)/3
CpU= (6.1 - 6.05)/ 3*0.01
CpU = 1.66
CpL = (X - LsL)/3
CpL = (6.05 – 5.9)/ 3*0.01
CpL = 5
CpK = min (1.66, 5)
2. Mean = number of defects / N
N= 10 ( given)
Mean (x)= (1+3+2+1+4+1+2+0+3+1) = 18/10
Mean=1.8
Standard deviation:- 1/N ( xi- mean)2
SD = 1/10 * ( (1-1.8)2 + (3-1.8)2 + (2-1.8)2+ (1-1.8)2+(4-1.8)2+ (1- 1.8)2 +(2-1.8)2+ (0-1.8)2+( 3-1.8)2+(1-1.8)2)
SD= 1.16
UCL= mean + Z*SD
Z= 3 (given)
UCL = 1.8 +3*1.16
UCL= 5.28
LCL= mean - Z*SD
LCL = 1.8- 3*1.16
LCL = - 1.68
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.