A produce distributor uses 710 packing crates a month, which it purchases at a c
ID: 443171 • Letter: A
Question
A produce distributor uses 710 packing crates a month, which it purchases at a cost of $10 each. The manager has assigned an annual carrying cost of 35 percent of the purchase price per crate. Ordering costs are $28. Currently the manager orders once a month.
How much could the firm save annually in ordering and carrying costs by using the EOQ? (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
A produce distributor uses 710 packing crates a month, which it purchases at a cost of $10 each. The manager has assigned an annual carrying cost of 35 percent of the purchase price per crate. Ordering costs are $28. Currently the manager orders once a month.
How much could the firm save annually in ordering and carrying costs by using the EOQ? (Round intermediate calculations and final answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
EOQ calculation:
annual demand = 12*710 = 8,520. order cost = 28. holding cost = 35% * 10 = 3.5
EOQ = (2*annual demand*order cost/holding cost)^1/2
= (2*8520*28/3.5)^1/2 = 369.2154 crates
Current situation is ordering once a month or 12 times a year. Total ordering cost = 12*28 = 336.
holding cost = order quantity/2*holding cost per unit per year = 710/2*3.5 = 1242.5. Total = 336+1242.5 = 1578.50
Costs in case of EOQ: number of orders = annual demand/units per order = 8520/369.2154 = 23.08 orders. Total ordering costs = 23.08*28 = 646.24
holding costs = order quantity/2*holding cost per unit per year = 369.2154/2*3.5 = 646.13
Total ordering cost+holding cost = 646.24+646.13 = 1292.37
savings = total cost in the earlier situation - total cost in case of EOQ
1578.50 - 1292.37 = 286.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.