A company wishes to set control limits for monitoring the direct labour time to
ID: 435397 • Letter: A
Question
A company wishes to set control limits for monitoring the direct labour time to produce an important product. Over the past the mean time has been 30 hours with a standard deviation of 10 hours and is believed to be normally distributed. The company proposes to collect random samples of 64 observations to monitor labour time.
If management wishes to establish x-bar control limits covering the 95% confidence interval, calculate the appropriate UCL and LCL.
Calculate the control limits for each of the 3 alternatives.
Which procedure will provide the narrowest control limits? What are they?
If management wishes to use smaller samples of 16 observations; calculate the control limits covering the 95% confidence interval.
Management is considering three alternative procedures in order to maintain tighter control over labour time:
Sampling more frequently using 16 observations and setting confidence intervals of 90%
Maintaining 95% confidence intervals and increasing sample size to 64 observations
Setting 95% confidence intervals and using sample sizes of 36 observations.
Explanation / Answer
We have the mean of sample means (m) that is 30 hours. The standard deviation (sigma) is 10. At 95% confidence level the z value is 1.96. At 90% it is 1.64. (These values are obtained from a standard z-table). Since the sample size is 64 observation we first need to adjust the standard deviation by dividing the sigma by number of sample size. This makes the adjusted standard deviation (SD) = 10/64 = 0.15 for 64 samples. In case of 36 samples the SD is 0.27 and at 16 samples the SD is 0.625.
UCL and LCL are calculated using the formula
UCL = m + z*SD
LCL = m – z*SD
Hence at 95% confidence interval with 64 sample size
UCL = 30 + 1.96*0.15 = 30.294
LCL = 30 – 1.96*0.15= 29.706
Range = 0.588
At 95% confidence interval with 36 sample size
UCL = 30 + 1.96*0.27 = 30.529
LCL = 30 - 1.96*0.27 = 29.470
Range = 1.059
At 90% confidence interval with 16 sample size
UCL = 30 + 1.64*0.625 = 31.025
LCL = 30 – 1.64*0.625 = 28.975
Range = 2.05
64 samples and 95% confidence interval provides the narrowest control limit. The UCL, LCL and the range is mentioned above.
At 95% confidence interval and 16 samples the
UCL = 30 + 1.96*0.625 =31.225
LCL = 30 – 1.96*0.625 = 28.775
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.