A company wants to expand by buying another machine in order to produce more pro
ID: 2726551 • Letter: A
Question
A company wants to expand by buying another machine in order to produce more products. The machine will cost $23573 and installation costs are expected to be $7061. The machine is expected to generate incremental after-tax cash flows of $9136 in the first year, $14457 in the second year and $17254 in the final year. What is the net present value of the project if the required rate of return is expected to be 15.4% (Please round your answer to the nearest dollar but exclude the $ sign when typing your answer.)
Explanation / Answer
Cash outflow = machine cost + installation cost
= $23573 + $7061
= $30634
Present value of cash outflow = cash outflow * present value factor at y=0,r=15.4%
= $30634 * 1
= 30634
Year
Cash inflow
Present value factor (15.4%)
Present value of cash inflow
First year
9136
0.8666
7917
Second year
14457
0.7509
10856
Final year
17254
0.6507
11227
30000
Net present value = present value of cash inflow - present value of cash outflow
= 30000 - 30634
= -634
Year
Cash inflow
Present value factor (15.4%)
Present value of cash inflow
First year
9136
0.8666
7917
Second year
14457
0.7509
10856
Final year
17254
0.6507
11227
30000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.