Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 55 3 pts GROCERY STORE PROBLEM: A local retailer of pet food faces dema

ID: 435244 • Letter: Q

Question

Question 55 3 pts GROCERY STORE PROBLEM: A local retailer of pet food faces demand for one of its items at a constant rate of 25,000 bags per year. It costs them $15 to process an order and $3 per bag per year to carry the item in stock. The stock is received three working days after an order is placed. Assume 250 working days in a year and no backordering. What is the demand during lead time assuming that there is no variability? O cannot be calculated with the given information ? 225 O 400 O 300 525

Explanation / Answer

(55) Given values:

Annual demand (D) = 25,000 bags per year

Ordering cost (Co) = $15

Carrying cost (Cc) = $3

Lead time (L) = 3 days

Number of working days = 250 days

Solution:

Demand during lead time is calculated as,

Demand during lead time = Average daily demand x Lead time

Demand during lead time = (Annual demand / Number of working days) x Lead time

Putting the given values in the above formula, we get,

Demand during lead time = (25000 / 250) x 3

Demand during lead time = 300

Answer: (d) 300

(56) From the given information, Optimal order quantity (Q*) is calculated as,

Q* = SQRT [(2 x D x Co) / Cc]

Putting the given values in the above formula, we get;

Q* = SQRT [(2 x 25000 x $15) / $3]

Optimal order quantity, Q* = 500 bags

Total Inventory cost is calculated as,

Total Inventory cost = Total Ordering cost + Total Carrying cost

Total Inventory cost = [(D / Q*) x Co] + [(Q*/2) x Cc]

where,

D = Annual demand

Q* = Optimal Order quantity

Co = Ordering cost

Cc = Carrying cost

Putting the given values in the above formula, we get,

Total Inventory cost = [(25000 / 500) x 15] + [(500/2) x 3]

Total Inventory cost = $750 + $750

Total Inventory cost = $1,500

Answer: (C) 1500

(57) Reorder point (ROP) is calculated as,

ROP = (Annual demand / Number of working days) x Lead time

Putting the given values in the above formula, we get,

ROP = (25000 / 250) x 3

Reorder point = 300

Answer: (b) 300

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote