A local company makes athletic clothing and they are preparing aggregate product
ID: 435110 • Letter: A
Question
A local company makes athletic clothing and they are preparing aggregate production plans on a quarterly basis for the coming year for their line of women's wear. They have the following information available to develop a level capacity and a matching (chase) demand plan:
Number of working days per quarter = 65 days
Number of hours per day per person = 8 hours
Labor to produce one unit = 5 hours
Demand for four quarters respectively:
12,300, 12,500, 12,200, 13,000 units
Cost of hiring a worker = $800
Cost of laying off a worker = $500
Inventory carrying cost per unit per year = $60
What is the total inventory carrying (holding) cost under the level strategy?
a. $13,500
b. $54,000
c. $4,500
d. $0
e. $27,000
Explanation / Answer
Ending Inventory
Explanation:
Regular Production under Level Production Plan = Total Demand / Total Quarters = 50,000 units / 4 quarters = 12,500 units
Ending Inventory = Begining Inventory + Regular Production - Demand
Assuming that the Begining Inventory is Zero Average Inventory for a year = Total Inventory / No. of quarters = 900 units / 4 quarters = 225 units
Total Inventory Carrying (Holding Cost) = Average Inventory for a year * Invetory holding cost per unit = 250 units * $ 60 per unit = $ 13,500
Hence, Total Inventory Carrying (Holding Cost) under the level strategy is $ 13,500
Period Demand (units) Regular Production Begining InventoryEnding Inventory
First Quarter 12,300 12,500 0 200 Second Quarter 12,500 12,500 200 200 Third Quarter 12,200 12,500 200 500 Fourth Quarter 13,000 12,500 500 0 Total 50,000 50,000 900 900Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.