A process has two subsequent stages with the following information: 1) Stage 1 h
ID: 431388 • Letter: A
Question
A process has two subsequent stages with the following information:
1) Stage 1 has three processors, each with a capacity of 5/hr, and:
2) Stage 2 has four processors, each with a processing time of 15 minutes.
Demand comes in at 12/hr. Determine the utilization for each stage and identify the bottleneck.
Utilization stage 1: 80%, Utilization stage 2: 75%, Bottleneck is Stage 2.
Utilization stage 1: 125%, Utilization stage 2: 133%, Bottleneck is Stage 2.
Utilization stage 1: 125%, Utilization stage 2: 133%, Bottleneck is Stage 1.
Utilization stage 1: 80%, Utilization stage 2: 75%, Bottleneck is Stage 1.
Explanation / Answer
Given Values:
Stage 1:
Number of processors = 3
Capacity of each processor = 5 units per hour
Stage 2:
Number of processors = 4
Capacity of each processor = 60 minutes / 15 minutes = 4 units per hour
Demand or maximum output = 12 units per hour
Solution:
Bottleneck is the process that takes the maximum amount of time or produces minimum output in a system. In the given process, each processor in stage 1 has a capacity of producing 5 units per hour while each processor in stage 2 produces only 4 units per hour. Therefore, stage-2 is the bottleneck process.
Utilization of each stage is calculated as,
Utilization = [(Number of processors x Actual output) / Maximum output] x 100
Stage-1 Utilization = [(3 x 5) / 12] x 100 = 125%
Stage-2 Utilization = [(4 x 4) / 12] x 100 = 133%
Answer: (B) Utilization stage 1: 125%, Utilization stage 2: 133%, Bottleneck is Stage 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.