The Talbot Company uses electrical assemblies to produce an array of small appli
ID: 430338 • Letter: T
Question
The Talbot Company uses electrical assemblies to produce an array of small appliances. One of its high cost / high volume assemblies, the XO-01, has an estimated annual demand of 8,000 units. Talbot estimates the cost to place an order is $50, and the holding cost for each assembly is $20 per year. The company operates 250 days per year 1. Use the information in the scenario above. What is the economic order quantity for the Xo-01? 2. How many times per year must Talbot order the XO-01 when orders are placed using the EOQ quantity? 3. Consider the following conditions for an item used in the Hess Company's manufacturing process: 80 units 100 units 20 units hand invento en orders (scheduled receipts ackorders What is Hess's inventory position for this item? Shipments of Product X from a plant to a wholesaler are made in lots of 600. The wholesaler's average demand for X is 100 units per week. The lead time from the plant to the wholesaler is 4 weeks. The wholesaler pays for the shipments when they leave the plant 4. Refer to the scenario above. What is the total of thewholesaler's current cycle plus pip eline inventories?Explanation / Answer
1) Annual demand, D = 8000
Order Cost, S = 50
Holding cost, H = 20
Economic order quantity, Q = SQRT(2DS/H) = SQRT(2*8000*50/20) = 200
2) Number of orders placed per year = D/Q = 8000/200 = 40
3) Hess inventory position for this item = on hand inventory + open orders - backorders
= 80+100-20
= 160
4) cycle plus pipeline inventory = 600/2+100*4 = 700
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.