1.Mary had an average observed time for testing 12 seconds. Her performance is 1
ID: 429971 • Letter: 1
Question
1.Mary had an average observed time for testing 12 seconds. Her performance is 100% Fatigue factor is 15%
1. Calculate normal Time
2. Calculate Standard time.
2. A task involves positioning two metal parts with a rubber gasket sandwiched between them, inserting two bolts into predrilled holes, threading a nut onto each bolt, and tightening each bolt with a pneumatic wrench. In a preliminary study, the manager observed one of his workers performing this task five times. The observations were made in an air-conditioned, well-lit training facility, at ground level, with all tools and equipment clean and readily available.
Observation: 1 2 3 4 5
Task time (seconds): 50 54 60 66 56
a. What is the average observed time for this task?
b. What is the normal time for this task if the employee worked at a 10% slower pace than is typical for adequately trained workers?
c. What is standard time for this task if allowances sum to 14%?
Explanation / Answer
2. a
Actual observed time = 220/4 = 55sec
2b
Normal time = 55*0.90 = 9.5sec
2c.
Standard time = 49.5/(1-.14) =57.6sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.