Purple Swift manufactures birdhouses in lots of 10. Each birdhouse takes 45 minu
ID: 424317 • Letter: P
Question
Purple Swift manufactures birdhouses in lots of 10. Each birdhouse takes 45 minutes to paint. After 10 birdhouses are painted, the company switches paint color which requires a one hour changeover. Assume that the company should changeover at the very beginning of the process. The company works 8 hours per shift, one shift per day, 225 days per year. Currently the company has one point booth. What is Purple Swift's paint capacity cushion if it builds 1,500 birdhouses per year? Purple Swift's paint capacity cushion is 1%. Enter your response rounded to one decimal place.Explanation / Answer
Number of lots for 1500 birdhouses ( @ 10 birdhouses/ lot ) = 1500 / 10 = 150
Number of changeovers required for 150 lots = 150
Total time required for 150 changeovers ( @ 1 hour / changeover ) = 150 hours
Time required to paint one bird house = 45 minutes = 0.75 hours
Therefore, time required to build 1500 birdhouses = 1500 x 0.75 = 1125 hours
Therefore , total time required for 1500 birdhouses which will be painted in 1 year
= Painting time + Changeover time
= 1125 + 150
= 1275 hours
Total amount of time available in a year = 8 hour/ shift x 1 shift/day x 225 days = 1800 hours
Therefore , available capacity cushion
= Total available time - Total utilized time
= 1800 – 1275
= 525 hours
Therefore, Purple swift’s Paint capacity cushion ( %)
= Capacity cushion time / Total available time x 100
= 525/1800 x 100
= 29.166% ( 29.2 % rounded to 1 decimal place )
PURPLE SWIFT’S PAINT CAPACITY CUSHION = 29.2%
PURPLE SWIFT’S PAINT CAPACITY CUSHION = 29.2%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.