Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Purification of nickel can be achieved by electrorefining nickel from an impure

ID: 920583 • Letter: P

Question

Purification of nickel can be achieved by electrorefining nickel from an impure nickel anode onto a pure nickel cathode in an electrolytic cell. How many hours will it take to plate 10.5 kg of nickel onto the cathode if the current passed through the cell is held constant at 44.0 A? Assume the nickel in the electrolytic solution is present as Ni2 Number Previous Give Up & View Solution e Check Answer Next Hint Do a series of conversions to find the time needed to plate out 10.5 kg of Ni. The following equalities may be useful: no 196.485 c 1 mol e-96,485 C

Explanation / Answer

m = 10.5 kg of nickel

I = 44 A

Ni +2 ´+ 2e-- --> Ni(s)

then

we require 2 mol of electrons per mol of Ni

find total mol of Ni

mol = mass/MW = 10500/58.69 = 178.906 mol of Ni are required

therefore we need 2x that amount of mol of e-

178.906 *2 = 357.812 mol of e-

calculate total charge

C = mol e- * F = 357.812*96500 = 34528858 C

find current

I = C/t

t = C/I = 34528858 /44 = 784746.7727

t = 784746.7727/3600 = 217.98 hours

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote