Note: It is recommended that you save your response as you complete each questio
ID: 423561 • Letter: N
Question
Note: It is recommended that you save your response as you complete each question. Page 9 ot 10 Question 9 (10 points) The demand for next year's wildlife calendar at a bookstore is assumed to be normally distributed with a mean of 510 and a standard deviation of 80. The calendar costs the bookstore $4.20 each and will be sold for $15 each. Any calendars remaining for sale after Christmas will be discounted and sold for $0.70 each. The bookstore believes any cal remaining to be sold after Christmas can be cleared at the $ price. How many wildlife calendars should the bookstore stock if it wants to maximize its expected proft from wildife calendars? A) 565 B) 735 C) 798 D) 645 Save 2 ofExplanation / Answer
The cost of outage Co= cost - salvage value = 4.2 -0.7 =3.5
Cost of underage Cu= Price -cost = 15-4.2 = 10.8
Critical ratio = Cu / Cu+Co = 10.8 / 10.8+3.5 = 0.755
which corresponds to z = 0.69
Optimum order quantity = Q = mu+ z x S.D.
= 510 + 0.69x80 = 562.5
A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.