A company is developing its weekly production plan. The company produces two pro
ID: 422991 • Letter: A
Question
A company is developing its weekly production plan. The company produces two products, A and B, which are processed in two departments. Setting up each batch of A requires $6o of labor while setting up a batch of B costs $8o. Each unit of A generates a profit of $17 while a unit of B earns a profit of $21. The company can sellall the units it produces. The data for the problem are summarized below. Hours Welding 2 Xi- the amount of product i prodkeed Yi-1 ifXi>o and o if X o Using the approach discussed in the text, what is the appropria ?b.2 te valae for M, in the linking constraint for product A? d. 16 8 5 6 9 0. 2Explanation / Answer
ANSWER: d. 16
Capacity of Cutting operation to produce A = 48/3 = 16 units
Capacity of Welding operation to produce A = 36/2 = 18 units
Cutting is a bottleneck. Therefore, value of Mi in the linking constraint for product A is 16.
The linking constraint is: X1 <= 16Y1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.