A company is considering two methods for obtaining a certain part. Method A will
ID: 2084790 • Letter: A
Question
A company is considering two methods for obtaining a certain part. Method A will involve purchasing a machine for $55,000 with a life of 5 years, a $1, 800 salvage value, and a fixed annual operating cost of $9,000. Additionally, each part produced by the method will cost $11. Method B will involve purchasing the part from a subcontractor for $24 per part. At an interest rate of 10% per year, determine the number of parts per year required for the two methods to break even. (Enter your answer as a number without the dollar $ sign.)Explanation / Answer
IF X is the number of parts required per year, the breakeven equation in terms of annual dollar is
55000(A/P,10%,5)- 1800(A/F,10%,5) + 9000 + 11x =24x
55000(0.2638)-1800(0.1638)+9000+11x=24x
23461.66=13x
x=1804.74 answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.