Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company is considering purchasing a new CNC machine. The study period is 10 ye

ID: 1216420 • Letter: A

Question

A company is considering purchasing a new CNC machine. The study period is 10 years and the MARR is 15% per year. There are two options being considered with the following data:

                                                                                    Alternatives

                                                                                    A                                 B                    

Initial cost                                                       $100,000                     $160,000        

Annual Expenses                                            $30,000                       $20,000          

One-time expense at the end of 5 years          $20,000                                  

Market value at the end of 10 Years             $10,000                       $15,000

Using the Annual Worth method, determine which alternative should be selected?

Using the Internal rate of return method, which alternative should be selected?

Explanation / Answer

For Alternative A:

Present value of all cost = initial cost + present value of annual expenses + present value of one time expense   - present value of the market value after 10 years

Present value of all cost = 100000 + 30000*(1-1/1.15^10)/.15 + 20000/1.15^5 – 10000/1.15^10

Present value of all cost = $258034.746

Let,

Equivalent annual worth = AW1

Present value of all cost = AW1*(1-1/1.15^10)/.15 =AW*5.0187

AW1 = 258034.746 / 5.0187

AW1 = $51414.658

For Alternative B:

Present value of all cost = initial cost + present value of annual expenses +   - present value of the market value after 10 years

Present value of all cost = 160000 + 20000*(1-1/1.15^10)/.15   - 15000/1.15^10

Present value of all cost = $256667.601

Let,

Equivalent annual worth = AW2

Present value of all cost =AW2*(1-1/1.15^10)/.15 = AW2*5.0187

AW2 = 256667.601 / 5.0187 = $51142.248

Since, equivalent annual cost is less for alternative B in comparison to alternative A. Thus, alternative B will be selected.

Pl. put in data of benefits drawn from both the alternatives to calculate IRR.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote