Adam Inc. has gone out on bid for a regular component. Expected demand is 700 un
ID: 420510 • Letter: A
Question
Adam Inc. has gone out on bid for a regular component. Expected demand is 700 units per month. The item can be purchased from either Ashar Manufacturing or David Manufacturing. Their price lists are shown below. Ordering cost is $50, and annual holding cost per unit is $5.
Ashar Mfg. David Mfg.
Quantity Price/unit Quantity Price/unit
1- 499 $16.00 1 – 399 $16.10
500 – 999 $15.50 400 – 799 $15.60
1000+ $15.00 800+ $15.05
What is the optimal order quantity? Which supplier should be used? Why?
Explanation / Answer
Answer 1:
Optimal Order Quantity = [2 * (Annual Usage in Units * Setup Cost) / Annual Carrying Cost per Unit]^(1/2)
= [2 * ((700*12months) * $50) / 5]^(1/2)
= 409.88 = Approx 410
Answer 2:
We should use Ashar Mgf. because the total cost is lesser than David mfg.
Ashar Mfg cost = 410 units* $16 =$6560
David Mfg cost = 399*16.10 + 11*15.60 = $6595
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.