A small tubular bowl centrifuge (thin cake layer with an average radius of r cm
ID: 41691 • Letter: A
Question
A small tubular bowl centrifuge (thin cake layer with an average radius of r cm and length L cm) was used for a pilot study to separate the biomass from the solubles from the output stream of a chemostat operation . At a volumetric flow rate of Q in L/h , the pilot study found that a rotational speed of ?(rpm) obtained 50% removal of the biomass. % biomass removal (efficiency) is directly proportional to the centrifugal coefficient.Solve symbolically. Allowable variables are: r, L, Q,?,D (dilution rate), V (volume of upstream bioreactor)
a.
Using a larger centrifuge with average radius of 5*r and length 2*L, the
rotational speed
required to process the fermentation broth with 50%
biomass removal at a flow rate of Q is ____________________ in units of
rpm.
b.
The rotational speed of the larger centrifuge needed to keep up with the
upstream
fermentation process
is _____________________ in rpm with
an efficiency of 50%.
c.
To keep up with the
upstream
fermentation process
at a 90% biomass
removal, the
rotational speed of the larger centrifuge needs to be
____________________________ in rpm.
d.
The efficiency of the centrifuge _________________ (pick one:
increases/decreases/does not change) with increasing difference between
densities of particle and fluid.
e.
Increasing the radius of the centrifuge __________________ (pick one:
increases/decreases/does not change) the terminal velocity of the particle
due to gravity.
Explanation / Answer
answer for a
rotational speedrequired to process the fermentation broth with 50% biomass removal at a flow rate of Q is
s1 percent /s2 percent = q , where s = 50 and s2 is 90 biomass = 1.8 l/hr is the flow rate per rpm
answer for b ;
formula for centripetal force is f = m v2 / r , f is force , radius =5 , length =2 , volume = one liter .
so , from the above we can caluculate f = 50 * [1000]2 / 5 = 1581.1/5 = 31.6 rpm is the force , in total
answer for c ;
formula for centripetal force , here the above formula is applied but the mass changes , hence rpm changes
f = mv2 /r = 90* [1000]2 /5 = 2846.0/5 = 569.2 rpm
answer d ;
the efficiency of the centrifuge does not change with increasing difference between densities of particles
answer for e
increasing the radius of the centrifuge increases the terminal velocity of the particle due to gravity
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.