Supplier XYZ is a reputable organization which provides a crucial part needed fo
ID: 415953 • Letter: S
Question
Supplier XYZ is a reputable organization which provides a crucial part needed for manufacturing your product. They have 10 employees, and they all work for 8 hours everyday Their employees are paid $500 for everyday they work, plus they accumulate overhead expenses of $200 a day. XYZ produces 10 components everyday. However, you would like them to increase their output to 15 per day to match your needs. To meet their new quota, they have implemented a new system which allows them to produce 15 components everyday. However, this has resulted in the increase of the overhead expenses to $850 a day. The employee pay rate and their work hours are still the same. Calculate the percentage increase in their multifactor productivity. (please provide the percentage, for example if the result is 34% then insert 34 only) Your Answer:Explanation / Answer
Scenario under old system :
Number of components produced everyday = 10
Total cost of employees per day = $500 / employee x 10 employees = $5000
Accumulated overhead expenses = $200
Total cost = Cost of employees + accumulated overhead expenses = $5000 + $200 = $5200
Multifactor productivity = Number of components produced per day / Total cost per day = 10 / 5200 = 0.001923
Scenario under new system :
Number of components produced everyday = 15
Total cost of employees per day = $500 / employee x 10 employees = $5000
Accumulated overhead expenses = $850
Total cost = Cost of employees + accumulated overhead expenses = $5000 + $850= $5850
Multifactor productivity = Number of components produced per day / Total cost per day = 15/5850 = 0.002564
Percentage increase in Multifactor Productivity
= ( Multifactor productivity under new system – Multifactor productivity under old system)/ Multifactor productivity under old system x 100
= ( 0.002564 – 0.001923) / 0.001923 x 100
= 0.000641/ 0.001923 x 100
= 33.33 %
PERCENTAGE INCREASE IN MULTIFACTOR PRODUCTIVITY = 33.33
PERCENTAGE INCREASE IN MULTIFACTOR PRODUCTIVITY = 33.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.