3. A company is dedicated to the manufacture of Blu-ray and LED screens. In 2012
ID: 412072 • Letter: 3
Question
3. A company is dedicated to the manufacture of Blu-ray and LED screens. In 2012, produced 40,000 and 25,000 units respectively, with 45 and 25 workers. After of a productive reorganization, 30,000 and 50,000 units were produced with 39 and 31 workers.
a. Calculate productivity in each of the years of Blu-ray manufacturing and LED screens. (10 points)
b. Calculate the increase or decrease in productivity for each product. (10 points)
c. Assuming that the value of LED screens is 30% greater than that of Blu-Rays, calculates the variation of global productivity. (10 points)
Explanation / Answer
The productivity is calculated as follows:
The productivity = output units/no. of workers
Blu-ray
LED
Before
After
Before
After
Output (units)
40000
30000
25000
50000
No. Workers
45
39
25
31
Q.a
Labor Productivity (units/worker)
40,000/45
= 889
30,000/39
= 769
25,000/25
= 1000
50,000/31
= 1613
Q.b
Increase/Decrease in productivity
(769-889)/889
= -0.13462
Decrease by 13.46%
(1613-1000)/1000
= 0.612903
Increase by 61.29%
b.
For Blu-ray the productivity is reduced by 13.46%
For LED production the productivity in increased by 61.29%
Blu-ray
LED
Before
After
Before
After
Output (units)
40000
30000
25000
50000
No. Workers
45
39
25
31
Q.a
Labor Productivity (units/worker)
40,000/45
= 889
30,000/39
= 769
25,000/25
= 1000
50,000/31
= 1613
Q.b
Increase/Decrease in productivity
(769-889)/889
= -0.13462
Decrease by 13.46%
(1613-1000)/1000
= 0.612903
Increase by 61.29%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.