1.11 Cunningham Performance Auto, Inc., modifies 375 autos per year. The manager
ID: 402882 • Letter: 1
Question
1.11 Cunningham Performance Auto, Inc., modifies 375
autos per year. The manager, Peter Cunningham, is interested in
obtaining a measure of overall performance. He has asked you to
provide him with a multifactor measure of last year%u2019s performance
as a benchmark for future comparison. You have assembled the following
data. Resource inputs were: labor, 10,000 hours; 500 suspension
and engine modification kits; and energy, 100,000
kilowatt-hours. Average labor cost last year was $20 per hour, kits
cost $1,000 each, and energy costs were $3 per kilowatt-hour. What
do you tell Mr. Cunningham?
PX
,
Explanation / Answer
total cost = (10000*20) [labour cost]+(500*1000) [Kits cost]+(100000*3) [Energy Cost]=1000000
so, the total cost = 10^6
cost to repiar 1 auto = 10^6 / 375 = 2666.67
So, we tell Mr. Cunningham that the cost of repair of each auto is on an average is $2666.67
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.