A company makes push lawnmowers. A cell in the factory contains assembly station
ID: 399941 • Letter: A
Question
A company makes push lawnmowers. A cell in the factory contains assembly stations where workers assemble the carburetors for the lawnmower engines. Three workers work in the cell. You have sampled their work over the last month and have found that on average, a worker will assemble one carburetor every 93 seconds. As a policy, your department uses a PFD factor of 15% for this area. The factory works a single 8 hour shift each day. a) Calculate the standard time for assembling one carburetor, expressed in units of minutes. Also calculate the rate of assembly using the standard time expressed in pieces per minute and determine how many carburetors the factory can expect to be produced each shift using standard time b) A new worker joins the assembly team. He has a bit of a learning curve but manages to produce 251 carburetors during an 8 hour shift on average during his first week. What is the standard hours of work the new worker has completed? c) What is the efficiency of this new worker for his first week?
Explanation / Answer
a)
Normal time, Tn = 93 seconds
PFD = 15%
Standard time, Tstd = Tn*(1+PFD) = 93*(1+15%) = 107 seconds = 1.78 minutes
Rate of assembly = 8 hours * 60 minutes per hour / 1.78 minutes = 269 carburetors per shift
b) Standard hours of work completed by the new workers, Hstd = 251*Tstd = 251*1.78/60 = 7.46 hours
c) Efficiency of this new workers for his first week = Hstd / T = 7.46/8 = 93.2 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.