Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company makes pension contributions of $89,391 per quarter for its 83 employee

ID: 3141883 • Letter: A

Question

A company makes pension contributions of $89,391 per quarter for its 83 employees. They anticipate a merger that will bring in another 21 employees and managers plan to give them the same average pension. Find the new quarterly pension contribution required. A company makes pension contributions of $89,391 per quarter for its 83 employees. They anticipate a merger that will bring in another 21 employees and managers plan to give them the same average pension. Find the new quarterly pension contribution required. A company makes pension contributions of $89,391 per quarter for its 83 employees. They anticipate a merger that will bring in another 21 employees and managers plan to give them the same average pension. Find the new quarterly pension contribution required.

Explanation / Answer

we are given

A company makes pension contributions of $89,391 per quarter for its 83 employees

Pension for each employee = 89391/83=1077

They anticipate a merger that will bring in another 21 employees and managers plan to give them the same average pension

so, total employee = 83+21=104

so, the new quarterly pension contribution required=104*1077

=$112008..............Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote