Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Jennifer Lopez is planning her media budget for her upcoming August concert in S

ID: 398335 • Letter: J

Question

Jennifer Lopez is planning her media budget for her upcoming August concert in San Francisco. She has $110000 to spend. Her marketing consultant have provided her with the following estimates of additional fan attendance as a result of the advertising effort:

For every hundred bumper stickers placed on cars, 2 more fans will attend her concert.

For every thousand personal mailings to the fans, 200 more fans will attend her concert

For every small sign placed by the roadside, 13 more fans will attend her concert.

For every large sign placed by the roadside, 30 more fans will attend her concert.

The costs and the order limits for each of the advertising devices are shown on the following table. How should Jennifer Lopez plan to spend her marketing money to maximize her concert attendees?

Advertising medium Small road side signs Large road side si Bumper stickers (hundreds) S85 Personal mailings (thousands) $40 Cost $27 S63 MinimumMaximum 150 60 450 50 600 250 900 150 gns

Explanation / Answer

We will calculate the same based on the descending order to attending fans

1. Personal Mailings - for every thousand mailers 200 fans will attend

Maximum can be 150 times and each thousand times cost $40

Hence 150*40

= $6000

Total Fans from mailers = 150*200

= 30,000

2. Large road Sign - for every large sign 30 fans will attend

Maximum can be 250 times and each costs $63

Hence 250*63

= $15,750

Total Fans = 250*30

= 7500

3. Small road Sign - for every small sign 13 fans will attend

Maximum can be 600 times and each costs $27

Hence 600*27

= $16200

Total fans = 600*13

= 7800

Total expense till now = 6000+15750+16200

= 32550

Amount in hand = 110000 - 32550

= 77450

4. Bumper Stickers - for every hundred stickers there would be 2 fans attending the concert

Maximum can be 900 and the cost for every 100 is $85

Hence 900*85

= $76500

Total fans = 900*2

= 1800

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote