Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Holtzman Corporation has assets of $386,000, current liabilities of $49,000,

ID: 398092 • Letter: T

Question

The Holtzman Corporation has assets of $386,000, current liabilities of $49,000, and long-term liabilities of $110,000. There is $31,100 in preferred stock outstanding; 20,000 shares of common stock have been issued.  

a. Compute book value (net worth) per share. (Round your answer to 2 decimal places.)
  

b. If there is $32,000 in earnings available to common stockholders, and Holtzman’s stock has a P/E of 24 times earnings per share, what is the current price of the stock? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)  
  

c. What is the ratio of market value per share to book value per share? (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

Book value per share $

Explanation / Answer

Ans:

a) Book value = $9.795

Book value per share = (Total common shareholders equity - preferred stock) / number of common shares

Total common shareholders equity = Assets - Liabilities

= $386,000 - $49,000 - $110,000

= $227000

Book value per share = ($227,000 - $31,100) / 20,000

= $195,900 / 20,000

= $9.795

b) current price = $38.4

Earnings per share(EPS) = earnings available to common stockholders / common shares

= $32,000 / 20,000

= $1.6

current price = P/E ratio * EPS

= 24 * $1.6

= $38.4

c) market value to book value = 3.92 times

market value to book value ratio = market value / book value

= $38.4 / $9.795

= 3.92 times  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote