At the beginning of 2018, Ms. P purchased a 20 percent interest in PPY Partnersh
ID: 391392 • Letter: A
Question
At the beginning of 2018, Ms. P purchased a 20 percent interest in PPY Partnership for $24,000. Ms. P’s Schedule K-1 reported that her share of PPY’s debt at year-end was $27,000, and her share of ordinary loss was $46,200. On January 1, 2019, Ms. P sold her interest to another partner for $3,500 cash.
a. How much of her share of PPY’s loss can Ms. P deduct on her 2018 return?
b. Compute Ms. P’s recognized gain on sale of her PPY interest.
c. How would your answers to parts a and b change if PPY were an S corporation instead of a partnership?
Explanation / Answer
a) Ms. P initial cost basis in her partnership interest = $24000
Increased by share at year end = $27000
Decrease by share of ordinary loss = ($46200)
Adjusted basis = (24000 + 27000 – 46200) = $4800
So, the entire $46200 share of loss can be deducted on the year end return.
b) Amount realized on sale = debt relief + cash = $27000 + $3500 = $30500
Adjusted basis = $4800
So, the gain recognized on sale of partnership interest = $(30500-4800) = $ 25700
c) If the partnership was based on S corporation principle, then Ms P’s basis will not include the share of entity’s debt. So the adjusted basis on Jan 1, 2019 will be 0 and she would have $3500 gain on the sale of her S corporation stocks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.