At the beginning of 2018, Ms. P purchased a 15 percent interest in PPY Partnersh
ID: 2343066 • Letter: A
Question
At the beginning of 2018, Ms. P purchased a 15 percent interest in PPY Partnership for $23,000. Ms. P’s Schedule K-1 reported that her share of PPY’s debt at year-end was $22,000, and her share of ordinary loss was $41,550. On January 1, 2019, Ms. P sold her interest to another partner for $3,000 cash.
How much of her share of PPY’s loss can Ms. P deduct on her 2018 return
Compute Ms. P’s recognized gain on sale of her PPY interest.
How would your answers to parts a and b change if PPY were an S corporation instead of a partnership?
Explanation / Answer
Solution:
Answer (a):
Ms. P initial cost basis in her partnership interest = $23,000
Increased by share at year end = $22,000
Decrease by share of ordinary loss = ($41,550)
Adjusted basis = (23,000 + 22,000 – 41,550)
Adjusted basis = $3,450
So, the entire $41,550 share of loss can be deducted on the year end return.
Answer (b):
Amount realized on sale = debt relief + cash
= $22000 + $3000
= $19,000
Adjusted basis= $3,450
So, the gain recognized on sale of partnership interest = $(19,000-3,450)
The gain recognized on sale of partnership interest = $15,550
Answer (c):
If the partnership was based on S corporation principle, then Ms P’s basis will not include the share of entity’s debt.
So the adjusted basis on Jan 1, 2019 will be 0 and she would have $3,000 gain on the sale of her S corporation stocks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.