Looking for full steps to solve this with answer The input-output curve of a gas
ID: 391351 • Letter: L
Question
Looking for full steps to solve this with answer
The input-output curve of a gas-fired generating unit is approximated by the following function: H(P) 1209.3 P 0.0025 P MJ/h This unit has a minimum stable generation of 200 MW and a maximum output of 500 MW. The cost of gas is 1.20SMJ. Over a 6-h period, the output of this unit is sold in a market for electrical energy at the prices shown in the table below. Period 3 6 Price (SMWh)12.510133.51511 Assuming that this unit is optimally dispatched, is initially on-line and cannot be shut down, calculate its operational profit or loss for this period.Explanation / Answer
The above function is maximised when it is differentiated and output equates to zero.
I.e. dH/dP = 9.3 + 0.005P = 0
So P = 9.3/0.005 = 1860 MJ
Now cost of gas = $1.2 per MJ
Hence total cost of gas = 1.2*1860 = $2232
Now dividing this energy over a period of 6 hours.
Hence per hour energy distribution = 1860/6 = 310 MJ
Now total price of energy = (310*12.5) + (310*10) + (310*13) + (310*13.5) + (310*15) + (310*11)
= 3875+3100+4030+4185+4650+3410
= $23250
Hence total profit = Total price - Total cost
= 23250 - 2232
= $ 21,018.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.